Tipy a rady

Čištění dětských zoubků? Čím dřív, tím líp!

Čištění dětských zoubků? Čím dřív, tím líp!

To je radosti, když se miminku prořeže první zoubek! Také moment, kdy se dítěti první „mléčný“ řezák vyviklá, aby udělal místo tomu stálému, se v rodině stává památnou událostí… Každopádně zubů, které potřebujeme celý život, bychom si měli velmi vážit a pečovat o ně již od nejranějšího věku!

Zubaři se s kazy setkávají často už u velmi malých dětí. Dokonce už dvou, tříletým dětem musí odstraňovat dočasné zuby, protože jsou úplně zkažené. „Mohou za to rodiče, kteří se potomkům o zuby řádně nestarají, a velkým viníkem je kromě cukrovinek především sladké pití z kojeneckých lahví,“ stěžuje si uznávaná odbornice Doc. MUDr. Vlasta Merglová, vedoucí oddělení dětské stomatologie Stomatologické kliniky FN Plzeň.

Na vině jsou sladké nápoje

Je to vskutku častý obrázek – dítě sedí v kočárku, v ručičce drží kojeneckou láhev se šťávou nebo džusem, a protože mu obsah chutná, neustále popíjí. I v noci často s lahví spí a dumlá ji místo dudlíku. Pokud by byla uvnitř čistá voda, nic proti tomu, ale to v drtivé většině případů nebývá.

„Někdy se nám zdá, že rodiče snad ani nemají velký zájem, aby jejich děti měly zdravý chrup. Jsou smíření s tím, že dočasné zuby stejně vypadají, takže mít kaz je pro ně normální. Nejedná se jen o samotný zubní kaz, ale o všechny komplikace s ním spojené. U zubního kazu obvykle nezůstane a často k němu přibývají záněty dřeně, periodontálních tkání, někdy i abscesy, záněty okostice. Zánět okostice je bolestivý, jeho léčení je komplikované a nepříjemné, není proto divu, že dítě se návštěvy u zubaře bojí,“ varuje lékařka.

Dítě, které má v dutině ústní rozpadlé zuby s gangrenózní dření či zánět dásní, není zdravé, protože má infekci. To se může projevit v jeho organismu kdekoli jinde, zvlášť pokud jsou některé jeho orgány oslabené. „Máme řadu dětí, které mají srdeční vadu, a u nich každý infekční fokus v dutině ústní může znamenat závažnou komplikaci. Pečujeme také o děti, které mají problémy s krvácivostí, se srážlivostí krve a tam každé vytažení zubu znamená problém, protože se k tomu musí přistupovat pouze za určitých podmínek.“

Kdy začít s péčí o zuby?

Odborníci doporučují rodičům, aby se starali o zoubky svých potomků, jakmile se jim okolo šestého měsíce prořežou. Speciálními gumovými návleky na prsty nebo kouskem gázy by z nich měli stírat povlaky.

Když má dítě okolo druhého roku prořezané dočasné stoličky, je třeba začít používat dětský kartáček. „Zpočátku bez zubní pasty. Pokud už si dítě umí vypláchnout ústa, tak s trochou pasty, nejlépe s fluoridy. U malých dětí je třeba, aby si s kartáčkem zkoušely čistit zuby formou hry, pak aby maminka kartáček vzala a zoubky jim dočistila. Takhle to musí dělat celý předškolní věk, u řady dětí ještě i v mladším školním věku. Protože pokud rodiče čištění zubů nekontrolují a nepomáhají je řádně dočistit, hromadí se na zubech mikrobiální plak a reakcí dásní je zánět.“

V jednom roce už bychom dítě měli vzít na návštěvu zubaře. V té době ještě nepotřebuje žádné ošetření, bílý plášť v něm tedy nevyvolá nepříjemné pocity. Do tří let se všechny děti považují za tzv. nespolupracující, protože se dají těžko přemluvit, motivovat. „Od tří let by dítě mělo být již přístupné domluvě, vysvětlení a už by jednodušší a krátkodobé výkony mělo zvládat,“ popisuje Vlasta Merglová.

Ošetřovat dítě, které se brání a křičí, je stresující záležitost pro lékaře, rodiče, personál v ordinaci.V dnešní době mají zubaři možnost podávat dětem premedikaci, která je zklidní, zbaví strachu a současně má takové účinky, že by si malý pacient neměl na ošetření pamatovat. Poslední možností je celková anestezie.

Nicméně rodiče trápení sobě i svým potomkům ušetří, pokud se o jejich zuby začnou starat opravdu včas a nesmlouvavě.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.