Tipy a rady

Chorvatsko

Okouzlující slunce, průzračná kolébka mořské hladiny, jiskrné víno, líbezné písně, historie a turistická tradice. To je Chorvatsko.

Chorvatsko má 4,8 miliónu obyvatel a jeho hlavním a největším městem je Záhřeb (Zagreb) s 960 tisíci obyvateli. Nejvyhledávanější z Chorvatska je bezesporu mořské pobřeží spolu s chorvatskými ostrovy. Pojďme teď spolu zavítat na tři nejoblíbenější místa – Istrii, severní Dalmácii a jižní Dalmácii.

Istrie je největší poloostrov Jadranu a patří mezi nejrozvinutější turistické oblasti Chorvatska. Na pobřeží leží malebná rybářská města, na která navazují moderní turistické komplexy. Nabídka sportovního vyžití patří k nejbohatším v Evropě. Pláže na Istrii se většinou volně svažují do moře, jsou kamenité, ale najdeme zde i pláže písčité.

Pobřeží severní Dalmácie lze charakterizovat jako přímoří s holými divokými skalami a krasovou krajinou. Kolem malých oáz zeleně se krčí nevelké rybářské osady. Dalmácie je oblíbená nejen pro své ostrovy, ale i pro krásu svých starobylých měst Zadaru či Splitu, jejichž úzké uličky připomínají vliv obchodní moci Benátek. Díky příznivému proudění je zde moře příjemně teplé, průzračné a čisté, někdy zbarvené tyrkysově, jindy tmavě modře. Členité pobřeží je rájem pro surfaře i potápěče.

Jižní Dalmácie je nejkrásnější částí chorvatského pobřeží. Je to nejnavštěvovanější část Jadranu, oblíbená pro své dlouhé oblázkové pláže, husté zalesnění a pro množství slunečných dnů. Dubrovník patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě. Jednou z nejkrásnějších oblastí je úzký pás pobřeží zvaný Makarská riviéra.

Pokud se rozhodnete navštívit o své dovolené právě Chorvatsko, jistě vám budou užitečné následující praktické informace:

Cestovní doklady

Do Chorvatska je možno cestovat bez víza s platným cestovní pasem ČR, přičemž chorvatské orgány požadují, aby cestovní doklad byl platný minimálně po dobu pobytu na území Chorvatska. Chorvatsko jednostranně umožňuje vstup na své území také na základě předložení občanského průkazu ČR. Jako cestovní doklad k cestování do Chorvatska lze použít občanský průkaz ČR vydávaný od druhé poloviny roku 2000 a obsahující strojově čitelnou zónu.

Cestujeme autem

Při cestách motorovými vozidly je nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz vozidla a doklad o zákonném pojištění odpovědnosti škod z provozu vozidla (povinné ručení – zelená karta). Pokud cestujete zapůjčeným vozidlem, je nutný notářsky ověřený souhlas majitele s tím, že vám auto poskytl k dispozici. Toto potvrzení o užívání firemního vozu či vozu vlastněného cizí osobou musí být minimálně v anglickém jazyce nebo v jiném světovém jazyce. Formuláře těchto potvrzení jsou ke stažení na www.uamk.cz

Měna

Jednotkou chorvatské měny je kuna (1 HRK), která se dělí na 100 lip. Směnný kurz se v současné sobě pohybuje okolo 3,30 Kč za 1 kunu.Zahraniční měnu lze volně dovážet i vyvážet. Chorvatsku měnu lze koupit v českých bankách. Další možností je vzít si sebou do Chorvatska prostředky v EUR nebo v některé jiné plně konvertibilní měně a podle potřeby je měnit na kuny. Je dobré mít na cestu také trochu drobných v cizí měně (na mýtné a jiné poplatky). Směnu v Chorvatsku provádějí banky, cestovní kanceláře, pošty, směnárny a většina hotelů, přičemž u bank je směna nejvýhodnější. Oficiálně není v Chorvatsku možnost přímé směny Kč na kuny, ale v mnoha bankách a směnárnách se provádí. Kurs však není pro nás příliš výhodný.

Zákaz kouření

Chorvatsko se připojilo k mnoha evropským zemím, které se rozhodly značně omezit kouření ve veřejných prostorách. Od listopadu 2008 platí v Chorvatsku zákaz kouření na veřejných místech – ve zdravotnických zařízeních, školách, sportovních, kulturních a uměleckých zařízeních, na nádražích, zastávkách a dalších veřejných místech. Od května 2009 přišel na řadu i zákaz kouření v barech, restauracích, kavárnách a klubech. Kouření je nyní možné pouze na venkovních zahrádkách a otevřených terasách. Ve vnitřních prostorách je povoleno jen velmi omezeně. Pokuta za porušení zákazu je pro kuřáka 1 000 kun!

Jazyk

Úředním jazykem je chorvatština, ve většině turistických center a kanceláří se domluvíte také italsky, německy a anglicky. Vzhledem k podobnosti češtiny a chorvatštiny však zpravidla naši obyvatelé nemívají v Chorvatsku jazykové problémy, což můžete sami posoudit na následujících příkladech:

Dobrý den/Na shledanou – Dobar dan/Dovidjenja

Prosím, vás, kde je…? – Oprostite, gdje je…?

Kdy je otevřeno…? – Kada je otvoreno…?

Kolik stojí…? – Koliko košta…?

Kde si mohu koupit lístek do/na…? – Gdje mogu kupiti kartu za…?

Máte tu volno? – Jesu li ova mjesta svobodna?

Lékařská péče

Před cestou do zahraničí se doporučuje pojistit se u některé z českých pojišťoven, a to pro případ onemocnění nebo úrazu, ztráty zavazadel, autohavárie nebo pro jiné případy okamžité nouze. Druh a rozsah pojištění záleží na typu plánované dovolené, uvažovaných sportovních aktivitách a výběru dopravního prostředku, který turista použije k cestě na Jadran.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB