Tipy a rady

Přijde k vám dnes Mikuláš?

Přijde k vám dnes Mikuláš?

Dnes je 5. prosinec – den, který je zajímavý především pro děti a jejich rodiče. Bude chodit Mikuláš s čertem a andělem. Proč takhle trojice a jak působí na malé děti?

Mikuláš, čert a anděl

Mikuláš, čert a anděl chodí navštěvovat děti 5. prosince, tedy v předvečer svátku sv. Mikuláše. Kdo to vlastně byl? Více se o něm můžete dozvědět v našem článku ZDE

A proč tato trojice chodí den předem a ne přímo na svátek sv. Mikuláše? S největší pravděpodobností je to pozůstatek dřívější tradice, kdy se dny počítaly již od setmění předchozího dne.

Mikuláš je doprovázen čertem zastupujícím zlo a andělem zastupující dobro. Rodiče si je objednávají domů.

Oslavy sv. Mikuláše v Evropě

Oslavy sv. Mikuláše nejsou jen českou tradicí. Tento zvyk najdeme také v dalších zemích Evropy – sice se může různě lišit, ale pojetí je podobné. I v jiných zemích má Mikuláš svůj doprovod, i když nejde vždy o anděla a čerta.

V Polsku třeba dostávají děti od sv. Mikuláše nadílku do bot, které si musí předem vyčistit. Každý dostane podle zásluhy. Mikuláše doprovází Sněhová vločka.

Do bot dostávají nadílku i německé děti. Ty zlobivé dostanou místo nadílky suchou větvičku. S Mikulášem chodí Knecht Ruprecht – obdoba našeho čerta.

V Rakousku, Chorvatsku a Maďarsku čerta zastupuje Strašidelný Krampus.

Mikuláš a dětská psychika

Mikuláš, čert a anděl si vyslechnou básničku či písničku dítka. Zeptají se rodičů, jestli potomek zlobil a podle toho je obdarován – sladkostmi a ovocem, případně uhlím a brambory, (pokud dítko zlobilo).

Zlobivé děti čert postraší peklem, budou-li i nadále zlobit. Anděl zmírňuje přísnost a zastává se jich.

Je to tak v pořádku? Co na to dětská psychika? Pokárání od čerta sice může mít psychologický efekt, ale nevyděsí se dítě více, než je nutné? Co si budeme povídat, některé masky čerta by vystrašily i dospělého.

Názory se liší. Je třeba vycházet z psychiky vašeho dítěte, ale i z konkrétních osob, které mají nadpřirozené bytosti představovat.

Je-li dítě lekavé, měli byste vynechat alespoň čerta.

Ovšem i když se rozhodnete, že k vám nadpřirozené bytosti zavítají, domluvte se, jak bude toto setkání probíhat.

Lehce pokárat dítě ze strany nadpřirozených bytostí nemusí být nežádoucí, ale vše by se to mělo obejít bez křiku, nadměrného strašení a dítě by rozhodně nemělo mít pocit, že je skutečně ohrožená jeho bezpečnost.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.