Tipy a rady

Bio ovoce a zelenina obsahuje pesticidy!

Bio ovoce a zelenina obsahuje pesticidy!

Také jste si mysleli, že nákupem ovoce a zeleniny na farmářských trzích děláte to nejlepší pro své zdraví?! Z omylu vás vyvede test MF DNES, který u některých vzorků zjistil používání chemických postřiků.

Podle článku MF DNES ze dne 21. 6. 2011 pracovníci Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze otestovali sedmnáct vzorků jahod a mrkve. Bez jakýchkoliv stop pesticidů byl jen jeden – mrkev Martina Nezvedy ze Žerotic koupená na trhu v Třeboni. Pouze ta by mohla nést označení „bio“ nebo by ji bylo možné použít k výrobě kojenecké výživy.

Přísné požadavky pro dětskou a kojeneckou výživu by splnily ještě jahody z Ovocných sadů v Bříství koupené na trhu v pražském Karlíně. Všechny ostatní prodávané jahody obsahovaly zbytky alespoň jedné pesticidní látky. V belgických jahodách prodávaných minulý týden na trhu ve Vratislavicích bylo dokonce osm chemikálií! Přesto ovoce splňovalo evropské limity.

Naopak jahody z farmy Břežany u Českého Brodu koupené na tržišti na pražské náplavce by měly skončit rovnou na kompostu! Obsahovaly dvojnásobné množství prostředku na hubení hmyzu phosalonu.

„Přítomnost dalších pesticidů naznačuje, že chemizace je na této farmě hojně využívána,“ komentuje výsledky šéfka výzkumu Jana Hajšlová z VŠCHT.

Mrkev dopadla o něco lépe. Už z jednoduchého důvodu – chemické prostředky míří na nať a ta se nepoužívá. I tak test prokázal, že mrkev z farmářských trhů není zdravější než ta z běžných obchodů.

Více se dozvíte v MF DNES s datem 21. 6. 2011.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/ovoce-a-zelenina-z-farmarskych-trhu-obsahuje-pesticidy-ukazal-test-1fu-/ekonomika.aspx?c=A110620_184454_ekonomika_abr

2 komentáře pro článek Bio ovoce a zelenina obsahuje pesticidy!

Irena
Dobrý den, nadpisem článku strašíte lidi. O žádnou BIO zeleninu se nejedná, pouze o zeleninu z farem. Měli byste si to opravit. Díky.
redakce
Dobrý den, paní Ireno, tento článek byl publikován v MF Dnes v červnu 2011 (neboli před více než dvěma lety) a nic jsme na něm neměnili - tedy ani název. Od té doby uběhlo už mnoho času a kvalita zeleniny na trzích a ve farmářských obchodech se dle našeho názoru hodně zlepšila. S přáním krásného dne redakce www.coopclub.cz


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.