Tipy a rady

6. 7. = Světový den polibku

6. 7. = Světový den polibku

Kromě dvou státních svátků (Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a Dne upálení Mistra Jana Husa) nás v následující volné dny čeká ještě jeden méně známý svátek – Světový den polibku. Který z nich si vyberete k oslavě?

Světový den polibku se začal slavit před 20 lety ve Velké Británii a rychle se rozšířil po celém světě. Víte ale, jak líbání vzniklo a proč je zdravé?

Líbání pochází z očichávání

Polibek je vlastně pozdrav, při kterém se dotkneme rty pevně přitisknutými k sobě a poté je zase oddálíme. Polibkem dáváme také najevo svou náklonnost, přátelství, lásku a city.

Ale odkud se vlastně vzalo líbání? Prý se vyvinulo z toho, jak se zvířata navzájem očichávala. Když se pak předchůdce člověka naučil vzpřímenému postoji, obrátil svoji pozornost k horním partiím těla. Ať už jde tedy o zdvořilé políbení ruky, o eskymácký zvyk tření nosů namísto polibku nebo o francouzský polibek – všechny tyto projevy mají prý původ v pradávném očichávání.

Proč je líbání zdravé?

Polibek a předeším ten, který trvá déle než tři minuty, je neuvěřitelně zdravý. Výzkumy dokazují, že líbání snižuje napětí, zbavuje nás stresu a snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol.

Líbání dokonce prý zabraňuje odumírání mozkových buněk. Při líbání dochází k větší produkci slin (a tudíž k produkci obsahu fosforu a vápníku), které tak pomáhají předcházet kazivosti zubů a jiným ústním problémům.

Líbáním se dále uvolňují hormony štěstí (endorfiny), jež způsobují dobrou náladu. Polibek působí také jako analgetikum a anestetikum a tudíž pomáhá tlumit bolest.

Časté líbaní působí navíc jak prevence problémů s krevním oběhem, žaludkem a žlučníkem a také příznivě ovlivňuje elasticitu pleti.

Co jste možná nevěděli:

  • při vášnivém polibku se spálí asi 12 kalorií
  • pří líbaní si procvičíte přes 30 obličejových svalů
  • nejdelší polibek, který je zapsán v Guinessově knize rekordů, trval 34 hodin a 11 minut
  • podle statistik se nejčastěji líbají Francouzi
  • studie dokázaly, že při polibku dvě třetiny lidí otočí hlavu doprava
  • 90% dívek a žen při líbání zavírá oči


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.