Tipy a rady

20. 7. = Mezinárodní den šachu

20. 7. = Mezinárodní den šachu

Šach neboli šachy je velmi populární společenská hra. Jako jedna z mála deskových her jsou šachy celosvětově uznávány i jako sport. Pro velkou oblibu tohoto sportu byl proto pro jeho hráče a příznivce stanoven 20. červenec jako Mezinárodní den šachu.

Co jsou šachy zač?

Šachy nebo šach (z perského slova “šáh” znamenající “panovník”) jsou klasická desková hra pro dva hráče, jež představuje střetnutí dvou nepřátelských armád. Komu se podaří zneškodnit nepřátelského krále (dát mu mat), vítězí. V soutěžní podobě jsou považovaná za odvětví sportu.

Kdy hra vznikla a jak se hraje?

Tato hra vznikla v 15. století v jižní Evropě úpravou perské hry šatrandž, následníka staré indické hry čaturanga.

Šachy se hrají na šachovnici, čtvercové desce rozdělené na 8×8 polí střídavě černých a bílých. Každý hráč má na počátku hry celkem šestnáct kamenů šesti druhů: krále, dámu, po dvou věžích, střelcích a jezdcích a osm pěšců. Hráči, označovaní jako „bílý“ a „černý“ podle barvy kamenů, kterými hrají, střídavě provádějí tahy, tedy přesuny kamenů po šachovnici. Cílem hry je mat, takové napadení soupeřova krále, které nelze odvrátit. Šachy neobsahují prvek náhody, partii rozhodují schopnosti a znalosti hráčů.

Věda pro miliony lidí na světě

Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa, kterou hrají miliony lidí jak neformálně pro zábavu, tak i v soutěžní (sportovní) podobě. Je dokázáno, že hraní šachů zlepšuje naše myšlení. Důležitou složkou šachu je šachová teorie, která má dnes charakter vědy.

Šachové zápasy a turnaje se organizují již od počátků této hry. První oficiální mistr světa v šachu Wilhelm Steinitz svůj titul vybojoval v roce 1886. Nejlepší současný český šachista je David Navara.

Počítač vs. člověk

Ve druhé polovině 20. století začaly být v šachu používány počítače. Zpočátku nedokonalé programy se postupně zlepšovaly a roku 1997 vyhrál speciální šachový počítač firmy IBM zápas proti mistru světa Garrimu Kasparovovi.

Počítače v roli sekundantů a rozsáhlé databáze partií a pozic umožnily také zlepšení přípravy šachistů. Značné popularitě se těší i hraní šachů po internetu.

Zdroj: wikipedia.cz



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB