Tipy a rady

17. března = Den sv. Patrika

17. března = Den sv. Patrika

Každoročně 17. března se v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii a mnoha dalších zemích slaví svátek svatého Patrika – mnicha a misionáře, jemuž je připisována klíčová úloha v pokřesťanštění Irska. Tento svátek je však dnes spojen spíše s velkolepými oslavami, zeleným jídlem a do zelena zbarveným pivem.

Kdo byl svatý Patrik?

Svatý Patrik pocházel ze vznešené velšanské rodiny. V šestnácti letech byl unesen otrokáři do Irska, odtamtud po šesti letech uprchl a vrátil se domů. Poté se stal mnichem a v Irsku misionářsky působil celou druhou polovinu 5. století. Svatému Patrikovi, přezdívanému též Apoštol Irska či Věrozvěst Irska, se připisuje klíčová úloha v pokřesťanštění Irska.

Když zemřel, byl podle tradice pohřben v Down Cathedral v Downpatricku po boku sv. Brigity a sv. Kolumby, taktéž patronů Irska. Jako světec byl uctíván prakticky ihned po své smrti. V Irsku a státech s významným irským přistěhovalectvím je mu zasvěcena celá řada kostelů, mezi nimi i větší počet katedrál .

Zelená barva je základem oslav

Symbolem svátku sv. Patrika je zelená barva a jetelový trojlístek, s jehož pomocí údajně svatý Patrik vysvětloval princip Nejsvětější Trojice.

Proto mají lidé v den Patrikova svátku namalovaný jetelový trojlístek na obličeji nebo jej nosí jako symbol na zeleném oděvu. Jedí rovněž pouze zelené jídlo a ve velkém pijí zelené pivo dobarvované jak čerstvým chmelem, tak i dalšími bylinkami – nejčastěji mátou, meduňkou, kopřivou či kanabisem. A na jakých dobrotách si můžete nejenom v Irsku pochutnat? V rámci těchto oslav jsou na jídelníčcích stew (hovězí maso s mrkví a silnou omáčkou), hovězí či skopové maso se zelím, zelená bramborová kaše, masové koláče a nechybí ani zelené dezerty – nejčastěji zmrzlina.

Kde všude se slaví?

Jako státní svátek je uznáván v Irské republice, na ostrově Montserrat a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador. Oblíbený je ale i v mnoha zemích po celém světě a nejvíce pak v USA, Kanadě a Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu. V posledních letech získává své příznivce v celé Evropě.

Zelená rozhledna i pivo

V Irsku je St. Patrick’s Day státním svátkem, který se neobejde bez bujarých průvodů, alegorických vozů a dlouhých zástupů dudáků. Mnohé země nabarví v tomto čase nazeleno své architektonické skvosty. I letos se k akci nazvané „globální Greening“ připojí také Praha, kdy se Petřínská rozhledna přebarví nazeleno.

Speciální pivo na svátek svatého Patrika se rozhodly uvařit také některé naše minipivovary. Za všechny jmenujme například Černický pivovarský dvůr Purkmistr, který na tyto dny uvařil várku zeleného ležáku svatého Patrika s meduňkou, mařinkou a canabisem. Recepturu  tohoto zeleného speciálu nám sice v minipivovaru neprozradili, ale vy můžete jeho netradiční chuť vyzkoušet na vlastní hrdlo. Ať vám chutná!

Oslavy irského svátku svatého Patrika si v posledních letech našly své místo také v České republice. Letos budou dokonce dvoudenní. O víkendu 16. a 17. března 2019 se můžeme těšit na propojení české scény s irskými kulturními hodnotami a typickými formami umění. Základem bude živá hudba, různá kulturní vystoupení, workshopy, irská gastronomie a také průvod Prahou. Slavit se nebude jenom v hlavním městě, ale také na více než 600 místech v celé zemi.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.